Jak założyć spółkę cywilną krok po kroku

Jak założyć spółkę cywilną krok po kroku

Spółka cywilna to specyficzna forma działalności gospodarczej, którą wyróżnia brak osobowości prawnej. Decydują się na nie często osoby fizyczne, jednak zdarzają się sytuacje, że na spółkę cywilną decydują się podmioty, które posiadają zdolność prawną. Decydując się na założenie spółki cywilnej powinno się pamiętać o tym, że udział w niej wiąże się z szeroko pojętą odpowiedzialnością. Każdy ze wspólników bierze odpowiedzialność za wszystkie jej zobowiązania, a co za tym idzie również za długi podatkowe. Założenie spółki cywilnej jest dość złożonym procesem, który zawsze powinien rozpoczynać się rejestracją wspólników spółki cywilnej w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji O Działalności Gospodarczej. Co dalej? Postanowiliśmy przybliżyć cały proces tworzenia spółki cywilnej wszystkim, którzy planują jej założenie w niedalekiej przyszłości.

Jak założyć spółkę cywilną krok po kroku – najważniejsze zagadnienia

Aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie o to, jak założyć spółkę cywilną krok po kroku, warto podzielić cały proces na kilka etapów. Na tej podstawie możemy wyróżnić kolejno sześć etapów postępowania.

  • Etap I: rejestracja. Ze względu na fakt, że spółka cywilna nie jest osobnym podmiotem prawa oraz nie podlega przepisom kodeksu spółek handlowych, nie rejestruje się jej bezpośrednio w CEIDG czy KRS. To wspólnicy powinni postarać się o rejestrację – każdy z nich powinien posiadać swój osobny wpis, ponieważ każdy będzie funkcjonował jako osobny przedsiębiorca.
  • Etap II: umowa. W momencie gdy każdy ze wspólników dokonał rejestracji, najwyższy czas na sporządzenie umowy spółki. Taki dokument powinien zawierać w sobie między innymi: określenie wspólnego celu nawiązania spółki, określenie konkretnych obowiązków poszczególnych wspólników, ich dane osobowe, nazwę oraz siedzibę spółki, zakres jej działalności, wysokość potencjalnych wkładów wnoszonych przez wspólników, czas obowiązywania spółki, zasady podziału wypracowanych zysków oraz strat, a także informacje dotyczące ewentualnego sposobu rozwiązania spółki. Taka umowa powinna być sporządzona na piśmie, a także podpisana przez każdego ze wspólników; jednocześnie nie jest wymagane, aby przy jej zawarciu był obecny notariusz.
  • Etap III: numer REGON. Spółka powinna uzyskać swój numer REGON – aby było to możliwe, konieczne jest zgłoszenie jej zawiązania do GUS-u, czyli Głównego Urzędu Statystycznego. Należy wykorzystać ku temu formularz zgłaszający powstanie spółki RG-OP, a także załączyć informację o wspólnikach na druku RG-SC oraz kopię umowy spółki. Termin na złożenie kompletu dokumentów wynosi 14 dni od daty zawiązania umowy spółki.
  • Etap IV: numer NIP. By możliwe było złożenie wniosku o numer NIP, konieczne jest posiadanie numeru REGON. Formularze NIP-2 i NIP-D składa się razem z kopią umowy spółki we właściwym urzędzie skarbowym (adekwatnym do adresu siedziby spółki). Podobnie jak w przypadku numeru REGON, na złożenie wniosku o NIP jest 14 dni od momentu zawarcia umowy spółki. Oprócz tego, wspólnicy powinni pamiętać o zapłaceniu stosownego podatku od czynności cywilnoprawnych (zawarcia umowy spółki), którego wysokość wynosi 0,5% od wartości wkładu wniesionego przez wspólników.
  • Etap V: aktualizacja w CEIDG. W momencie gdy spółka zyska numery REGON i NIP, każdy ze wspólników ma obowiązek zgłoszenia tego do CEIDG, bazując na formularzu CEIDG-1.
  • Etap VI: rejestracja spółki jako czynnego podatnika podatku VAT. Na gruncie tego podatku, spółce przyznawany jest status samodzielnego podatnika.

 

Założenie spółki cywilnej – czy rzeczywiście się opłaca?

Wiele osób uważa spółkę cywilną za jedną z najkorzystniejszych opcji, jeżeli chodzi o działalność gospodarczą. Proces ten nie jest uznawany ani za drogi, ani zbyt mozolny – porównując go z innymi formami prowadzenia działalności. Spółka cywilna umożliwia podzielenie odpowiedzialności związanych z zarządzaniem i rozwojem na wszystkich jej wspólników, z czego każdy może wnieść do niej nie tylko własny wkład, lecz także niezbędne umiejętności oraz wiedzę, dzięki którym możliwe będzie rozwinięcie biznesu. Chociaż zdania na temat opłacalności tej konkretnej formy działalności gospodarczej są podzielone, warto rozważyć jej założenie w momencie, gdy celem jest prowadzenie działalności wraz z innymi osobami.

 

Spółka cywilna – w jakich aspektach może pomóc biuro rachunkowe?

Jak niemal każda działalność gospodarcza, także spółka cywilna jest ściśle związana z podatkami, które odprowadzają wspólnicy. W przypadku osób fizycznych mowa o PIT, zaś w przypadku osób prawnych jest to CIT. Jednocześnie omawianą przez nas spółkę obowiązuje podatek od towarów i usług (VAT), a także podatek akcyzowy. Biuro Rachunkowe Calendaria pomaga między innymi w prowadzeniu rozliczeń firmy, zapewniając indywidualne podejście oraz stały kontakt z doświadczonymi specjalistami. Tworzymy sprawozdania, analizy oraz raporty, a także pomagamy odnaleźć się w papierologii osobom, które myślą o założeniu spółki cywilnej. Towarzyszymy naszym Klientom na ścieżce rozwoju ich firm, zapewniając kompleksowe wsparcie w zakresie rachunkowości. W celu uzyskania pełnych informacji o naszej ofercie i wycenie, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

 

#1 Kto może założyć spółkę cywilną?

Założycielami spółki cywilnej mogą zostać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Najważniejszym warunkiem jest przede wszystkim bycie przedsiębiorcą. Do założenia spółki potrzeba więc minimum dwóch osób posiadających własną działalność gospodarczą.

 

#2 Ile wynosi założenie spółki cywilnej krok po kroku?

Założenie spółki cywilnej nie wymaga olbrzymich nakładów pieniędzy; wpisy do CEIDG, ZUS-u czy NIP są bezpłatne, zaś jedynym stałym kosztem jest zapłacenie 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

#3 Czy spółka cywilna musi mieć charakter zarobkowy?

Nie. Spółka cywilna może zostać stworzona przez przedsiębiorców w różnych celach – odbiegających od generowania zysku. Przykładowo, może być to wspólna budowa drogi czy realizacja projektu naukowego.

Kontakt z nami

Biuro Rachunkowe Calendaria

Wspólna 9, 45-831 Opole

Zadzwoń: (77) 47-00-591