Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi artykułami.
- VAT: Preferencja tylko dla sprzedaży programu przez twórcę
Programista komputerowy nie ma prawa do stawki 8 proc. VAT, gdy zamawia kody u podwykonawców – orzekł NSA.
- NSA: Zwrot nakładów na cudzym gruncie jest z PIT
Kwota wypłacana za przejęcie budynku w związku z wygaśnięciem użytkowania wieczystego nie jest odszkodowaniem, tylko wynagrodzeniem. Upływ pięciu lat od wybudowania jest tu bez znaczenia – uznał NSA.
- Inwestycja w toku to nie środek trwały
Podatnik, który wniósł do spółki nieukończony budynek i po jej likwidacji dostał go z powrotem, już gotowy, nie musi kontynuować amortyzacji – wynika z wyroku NSA.
- Od 2019 r. mogą zniknąć deklaracje VAT
Ministerstwo Finansów (MF) rozpoczęło prace, które mają doprowadzić do likwidacji przekazywania deklaracji VAT. Według minister Teresy Czerwińskiej, rezygnacja z nich możliwa jest z początkiem 2019 r.
- MF podsumowuje JPK_VAT: 85 tys. faktur do wyjaśnienia. Przedsiębiorcy dostaną sms-y
94,5 procent podatników VAT złożyło w terminie JPK VAT za styczeń - poinformowała w poniedziałek minister finansów Teresa Czerwińska.
- Sprawozdanie za 2017 rok. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów
Do końca marca trzeba sporządzić sprawozdanie za poprzedni rok. Obecnie ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 395; dalej: u.r.) przewiduje cztery załączniki dla sprawozdań finansowych dla podmiotów innych niż banki i ubezpieczyciele. Przedsiębiorstwa mogą wybierać między załącznikami nr 1, nr 4 i nr 5. Natomiast dla organizacji pozarządowych przewidziane zostały załączniki nr 1 lub nr 6. Załączniki różnią się nie tylko zakresem informacji, lecz także tym, kto i kiedy może podjąć decyzję o ich wyborze.
- Nowe zasady cienkiej kapitalizacji: Czy jest sposób, by nie wyłączać odsetek z kosztów?
Prodplast sp. z o.o. wchodzi w skład grupy podmiotów powiązanych, której członkami jest osiem innych podmiotów, w tym m.in. Nova sp. z o.o. W obu spółkach dyrektorem finansowym jest ta sama osoba, pan Grzegorz Ilski. Spółki korzystają z kredytów bankowych oraz z finansowania w ramach pożyczek od właściciela.
- Faktura korygująca nie zawsze właściwa. Sądy nie ułatwiają życia podatnikom
Wykładnia krajowych przepisów o fakturowaniu przyjęta w części interpretacji podatkowych i orzeczeń, m.in. w lutowych wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, może prowadzić do nieracjonalnego formalizmu. W efekcie zaś zmuszać podatników do podejmowania dodatkowych, często uciążliwych dla nich działań.
- Nieobecność szefa nie utrudni doręczenia. Fiskus zawiadomi o kontroli
Fiskus skutecznie zawiadomi spółkę o kontroli, nawet jeśli sekretarka twierdzi, że właśnie dostała zakaz odbierania korespondencji z urzędu skarbowego i sądów pod nieobecność członków zarządu – wynika z wyroku NSA.