Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z różnego rodzaju...

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z różnego rodzaju trudnościami. Nie każde z nich można pokonać samodzielnie, czasami bowiem dobrze jest zwrócić się po pomoc do profesjonalisty. Tak właśnie jest w przypadku problemów związanych z księgowością. Skomplikowany system podatkowy oraz mnogość różnego rodzaju regulacji powodują, iż nie łatwo jest się odnaleźć w tej dziedzinie laikowi.

 

Rozliczanie podatków

 

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością uiszczania rozmaitych podatków. Najczęściej zachodzi obowiązek zapłaty podatku PIT albo CIT, a także VAT. Daniny te powinny być rozliczane na bieżąco, natomiast raz w roku wymagane jest jeszcze złożenie rocznego zeznania podatkowego. Oprócz tego w ramach dokonywanych czynności prawnych powstaje niekiedy obowiązek zapłaty innych należności. Chodzi tutaj o podatek od czynności cywilnoprawnych. Uiszczanie danin publicznych jest niezwykle istotne, albowiem niewywiązywanie się z tego obowiązku pociąga za sobą sankcje na gruncie prawa karnego skarbowego.

 

Dochody i rozchody

 

Przedsiębiorca w ramach swej działalności gospodarczej sprzedaje oraz nabywa różnego rodzaju towary i usługi. Fakt ten rodzi konieczność prowadzenia ewidencji dochodów i rozchodów. To właśnie na jej podstawie obliczana jest wysokość podatku dochodowego, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Zestawienie wpływów i wydatków powinno być dokonywane w formie księgi przychodów i rozchodów. Co ważne, może być ona prowadzona w sposób elektroniczny.

 

O ile przedsiębiorcy nie mają większych problemów z księgowaniem swoich dochodów, o tyle kłopoty pojawiają się w przypadku rozchodów. Mianowicie, nie każdy wydatek jest kosztem w rozumieniu przepisów podatkowych oraz orzecznictwa, a co za tym idzie, nie wszystko można odliczyć od dochodu. Kwestie te nierzadko są na tyle sporne, że przedsiębiorcy, niezadowolenie z interpretacji urzędu skarbowego, dochodzą swoich praw na drodze sądowej.

 

Księgowość dla firm

 

Z powyższego jednoznacznie wynika, że księgowość stanowi niezwykle istotny element prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym nie zawsze warto jest ryzykować odpowiedzialnością na gruncie przepisów karnoskarbowych. Lepiej jest dla pewności powierzyć swoje sprawy profesjonalistom, którzy dołożą wszelkich starań, aby każde rozliczenie było przygotowane w sposób prawidłowy. To pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, który jest tak bardzo cenny dla każdego przedsiębiorcy, ale także i niepotrzebnego stresu.

 

W ostatnich latach przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z usług księgowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż nie chcą oni ryzykować odpowiedzialnością prawną, a także swoim majątkiem. Dzięki profesjonalnej księgowości mogą oni skoncentrować się na prowadzeniu swojej działalności, a sprawy rachunkowe powierzyć ekspertom, którzy dołożą wszelkich starań, aby wszystko było jak należy. Biuro księgowe Calendaria posiada wieloletnie doświadczenie w profesjonalnej obsłudze przedsiębiorców. Gwarantujemy, że powierzając nam firmę nie będą Państwo mieli żadnych problemów ze sprawami księgowymi. Zapraszamy do kontaktu, nasi specjaliści służą swoim doradztwem.